Samotnému stavění domu samozřejmě předchází vypracování stavební dokumentace a vyřízení stavebního povolení. Potřebných papírů i pro jednoduchý dům je velké množství a musí všechny projít přes dané úřady a být schváleny.
starý krov
Když jsou všechny věci z papírové části v pořádku, tak se můžou na stavbě začít kopat výkopy. Rozsah těchto prací ovlivňuje sklonitost terénu na pozemku, ale také jestli je dům podsklepený nebo ne. Výkopové práce tvoří poměrně velkou položku z rozpočtu domu. Součástí výkopů jsou i rýhy pro základy, které jsou dalším krokem. Základy se v dnešní době dělají převážně betonované, a proto je nutné dodržet správné zásady betonování. Hlavní zásadou je nebetonovat při nízkých teplotách to je pod 5 stupňů celsia. Dále musíme vyčkat, než základy dosáhnou požadované pevnosti, což trvá zhruba měsíc.
čelní fasáda domu
Následně se mohou zedníci vrhnut na stěny. Vyzdívání z dnešních moderních tvárnic je poměrně rychlé a snadné oproti minulosti, kdy se zdilo z cihel plných pálených, které byly výrazně menší a bylo o mnoho těžší dodržovat vazbu cihel. Po vyzdění stěn z prvního nadzemního podlaží se pokračuje prováděním stropu. Opět záleží, jaký strop je navržen a podle jeho typu se musí řídit technologie a postupy.
Pokud je dům jednopodlažní, tak se na hotový strop může začít provádět střecha. Je však možné střechu u bungalovů dát přímo na stěny. Střechy se dnes často dělají buď z vazníků nebo pomocí dřevěné konstrukce krovu. Často se také využívá varianta obytného podkroví.
Střecha je zlomový bod u stavby domu a když ji máme hotovou, tak můžeme provádět všechny další práce uvnitř objektu, jako je provádění schodiště, hydroizolace, dodatečné izolace, podlahy, omítky a tak dále.
Stavba domu je proces, který trvá přibližně rok a nevyplatí se s tím spěchat, jelikož mnohé materiály potřebují svůj čas na to, aby získaly nejlepší vlastnosti.

Podobné příspěvky