Sdílená ekonomika. Novodobý zázrak nebo čistá bezohlednost?

Kdo by v posledních letech nezaznamenal kauzy spojené s taxi společností über, kauzy spojené s ubytovacími službami Airbnb, nebo právě probíhající problémy spojené s koloběžkami v hlavním městě, jako by žil na jiné planetě.

Praha večer
 
Sdílená ekonomika je novodobý ekonomický model, který je založen na sdílení nebo pronájmu věcí bez jejich vlastnění. Předmětem sdílené ekonomiky může být v podstatě cokoliv. Může jít o chatu, kterou využíváte jen občas a někomu jinému by mohla dobře posloužit, zahradní nářadí, dodávku, kolo nebo jakýkoliv elektrospotřebič. Jeden model může být, že věc, kterou nevyužíváte tak často, pronajmete ostatním lidem, nebo se ve skupině více lidí dohodnete, koupíte věc společně a podle určitého harmonogramu ji využíváte.
 taxi přeprava
Sdílená ekonomika prostupuje všemi odvětvími. V rámci pohostinství nebo ubytování je nejznámější služba Airbnb a CouchSurfing. S ostatními lidmi můžete sdílet kancelář pomocí služby ShareDesk nebo coworking. Pomocí sdílené ekonomiky se můžete efektivněji učit jazyky díky službám jako jsou italki a TUTOROO.  Největší rozmach tento model ekonomiky zažil a zažívá v rámci přepravy osob, a to hlavně díky různým formám půjčování aut, dodávek, kol nebo spolujízdám ve městech nebo mezi studenty.
 
Máme za sebou téměř jednu dekádu existence sdílené ekonomiky, a tak je nasnadě otázka: „Je sdílená ekonomika ta správná cesta k novému a lepšímu kapitalismu nebo je to pouze naleštěná bída a ztělesnění bezohlednosti?“ Ve většině českých měst tento fenomén možná neukazuje takovou tvář, jakou ukazuje v turisticky rušné Praze. Nabízení volných bytů a domů v rámci služby Airbnb stabilně ničí centrum Prahy a ničí ceny nemovitostí a nájmů. Společnost Über najímá především řidiče cizince, kteří právě vyšli z letiště, česky umí sotva pár slov a o znalosti města nemluvě.
 
Nejnovějším příkladem naprosté bezohlednosti je rozmach zelených elektrických koloběžek a kol ve větších městech. Kola a koloběžky se válí rozbité na každém rohu. Lidé na nich jezdí bezohledně a v místech, kde je hlava na hlavě očekávají, že před nimi budou ostatní uskakovat do stran. Vrcholem nezodpovědnosti je ježdění v podnapilém stavu.
koloběžky Lima
 
Myšlenka sdílené ekonomiky je krásná, ale umějí s ní lidé vůbec zacházet? Jsou připraveni se starat o věci, které nejsou jejich se stejnou péčí, jako by je vlastnili? Pokud má mít sdílená ekonomika budoucnost, bude potřeba se podrobně podívat na její pravidla a vymezit jí jasné hranice.

Podobné příspěvky