Klidně i falešně, hlavně zpívat!

Dětimají zpívání moc rády. Miminka hezky zklidní a uspí, pro větší děti je skvělou zábavou. A chtějí ji prožívat společně s námi! V případě zpívání s dětmi není opravdu potřeba se stydět za nějaký ten falešný tón a zbytečně se vymlouvat. Naše ratolesti nejsou přísnými porotci hudební soutěže. Chtějí se hlavně bavit. Při zpěvu a poslechu písničky je zajímá hlavně poutavý obsah a rytmus!holčička s dětskou kytarou

Při této zábavě máme také skvělou příležitost začít pomalu seznamovat mrňouse s hudebními nástroji. Zapojit třeba kytary, harmoniky, bubínky či rumbakoule pro děti. Taková kapela pak může hrát k poslechu i tanci!

Co se týká repertoáru, jasně vedou takzvané „odrhovačky“. Při neustálém opakování refrénu si děti dobře zapamatují nová slova, jejich významy a způsoby užívání. Stále jsou oblíbené klasické lidové dětské songy jako třeba „Skákal pes“, „Pec nám spadla“, „Zlatá brána“ nebo „Kolo, kolo mlýnský“. Pak máme samozřejmě spoustu písniček nových. Děti mají například moc rády ty z jejich oblíbených pořadů, pohádek, filmů, večerníčků nebo seriálů. K dispozici je pestrý výběr nahrávek, které si můžeme vzít http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/klicove-dokumenty-ke-spolecnemu-vzdelavani-3 na pomoc. Stačí zjistit, co je našim dětem nejbližší, z čeho mají největší radost.malé dítě hraje na xylofon

Že se dětem hudba líbí již od narození, to dokazuje i chování jejich maminek. Mluví na ně totiž melodicky, tak jako by zpívaly. Miminka to uklidňuje a dobře se jim usíná. Větší děti se také u zpívání učí rozeznávat různé emoce. Nebojíme se jim zpívat i písničky smutné. Vždyť v životě prožíváme také chvíle smutku, kdy se nám chce plakat. A právě poslech hudby a vlastní zpívání a hraní nám může v této těžké době hodně pomáhat!

Při společném zpěvu s dětmi bychom my dospělí měli myslet na to, že dětem hodně pomůže, když je necháme zpívat níž a vyšší tóny zvládneme sami. Zpívá se jim potom lépe, je to pro ně zkrátka mnohem jednodušší!

Podobné příspěvky