Plastové palety dobře konkurují těm dřevěným

Vysoká nosnost

Kdo se někdy setkal s dřevěnou přepravní paletou a viděl, https://www.kosmas.cz/knihy/124118/videl-jsem-peklo/ jak je na ní naložen velmi těžký náklad, řekněme litinové díly do krbových kamen nebo odlitky pro automobilový průmysl, pravděpodobně si dokáže spočítat, že tento kus dřevité hmoty bude schopen přepravit stovky kilogramů i přes oceán leteckou či námořní dopravou. Ano, je to tak, dřevěná paleta má nosnost až dvou tun, a to je skutečně úctyhodné číslo. Objednáte-li si tedy dřevěné vyřazené nebo zcela nové palety pro výrobu nábytku, například si z nich budete chtít zhotovit velké dvojlůžko, můžete být klidní, protože vás taková postel nezklame a rozhodně se pod vámi nepropadne a nebude mít ani tendence se polámat a rozložit.

dřevěná paleta

Jenže výroba palet šla ještě dál a dřevo tentokrát nahradil plast. Ovšem nepředstavujte si měkký polystyren nebo ohebné PVC, tentokrát jde o plastové palety s nosností ještě vyšší, než u těch dřevěných. Jediná paleta si poradí s nákladem pěti tun, což se zdá u této technologie až neuvěřitelné.

vysokozdvižný vozík

Dlouhá životnost

Značnou předností palet z plastu je velmi dlouhá doba využitelnosti. Tento materiál je odolnější vůči opotřebení, než dřevo, a tam, kde se palety z měkkého dřeva musí vyřadit, tam ještě ta plastová může sloužit mnoho let. Je to dáno i tím, že na dřevo působí povětrnostní vlivy, které se postarají o jeho rychlou erozi, jde zejména o kombinaci vysoké vlhkosti, sněhu, dešťových srážek a mrazu. Výrobcům se zkrátka nevyplatí neustále dřevo opatřovat nátěry, to by se výroba dřevěných palet značně prodražila, a tak palety ze dřeva zůstává obvykle neošetřena a dřevo je jen hrubě opracované, aby se tím snížily výrobní náklady na minimum. Plastové palety se nemusí ani natírat, ani penetrovat a také se velmi snadno čistí tlakovou vodou a běžně dostupnými čistidly a desinfekčními prostředky.

Podobné příspěvky