Platit horentní sumy za elektrickou energii se nikomu asi příliš nechce. Přitom je to každým rokem horší a horší. To je také důvod, proč domácnosti, ale i mnohé firmy přistupují k rozličným úsporným opatřením, které mají snížit ztráty na minimum. Existuje celá řada možností, díky kterým lze ušetřit, ale často se jedná pouze o nepříliš efektivní řešení. Naštěstí je však možné udělat ještě jednu věc, a to je výměna světelných zdrojů za daleko úspornější typy. Čím více takových světel používáte, tím více pak ušetříte. Je však nutné provést prvotní investici.
kočka u žárovky
Nejen na českém trhu dnes najdete celou řadu světelných zdrojů, které se rády pyšní přídomkem „spořivé“, ale jen málokterý z nich opravdu tuto vlastnost má. Jedním z dobrých příkladů jsou LED žárovky, se kterými skutečně dokážete ušetřit značné peníze. Ale to až po několika měsících používání. Nejprve si je budete muset samozřejmě koupit. A zde je hlavní problém. Jejich cena už dávno není nijak závratná, ale rovněž není ani kdovíjak nízká. Stojí daleko více než standardní typy žárovek, ale jedná se o investici, které nakonec nebudete litovat. Peníze, které do těchto světel zainvestujete, se vám v budoucnu bohatě vrátí .
papírky kolem žárovky

Nepálí

Každý si asi ještě vzpomíná na tradiční typy vláknových žárovek, které má ještě stále valná část Čechů doma nainstalováno ve svých lampách a lustrech, a to i přesto, že se už nějaký ten pátek nesmějí prodávat. Ty sice byly levné, ale nepříliš kvalitní, co se týče úsporných vlastností a také životnosti. LED alternativy jsou to na v těchto ohledech nesrovnatelně lépe. Dokáží fungovat i déle než třicet tisíc hodin, což je zhruba desetinásobná doba životnosti oproti vláknovým světelným zdrojům. LED žárovky totiž nepálí, což je efekt, který výrazným způsobem prodlužuje jejich funkčnost a přispívá také k jejich úspornosti.