Soukromí neuchrání plot

Nikdo nemá rád, pokud mu někdo neznámý leze tzv. do soukromí. Kolem rodinných domků stavíme betonové ploty, aby soused náhodou nenakouknul k nám na zahradu. Plot v nás vzbuzuje dojem, že jsme v bezpečí. Ale je tohle opravdu to nejdůležitější, co nám kdo může ukrást? Vidět nás v trenkách chodit po zahradě považujeme za zásah do soukromí, ale přitom sami a dobrovolně sdílíme mnoho opravdu soukromých fotek, nebo statusů na sociálních sítí. Kolik fotek dětí dají na facebook či instagram rodiče, aniž by jen tušili, kam všude se fotky mohou dostat a jak se dají zneužít.

holčička

A co data, jako adresa, telefonní kontakt, které vypisujete na internetu, když objednáváte něco z e-shopu? Máte tušení, jak se z daty dále nakládá, jak dlouho je může e-shop shromažďovat a jestli je vůbec někdy vymaže ze své databáze?

Taky vám neustále volají nejrůznější dealeři a víte, kde přišli k našim telefonním číslům? Většinou vám poví, že z nějaké databáze a když je požádáte, aby vás z ní vymazali, tak vám zavěsí.

Ano, pokud si máme chránit soukromí, tak se bavíme hlavně o soukromí našich osobních dat, adresy bydliště, datum narození, telefonní číslo a e-mail.

Víte, že existuje Úřad pro ochranu osobních údajů? Myslím, že mají plné ruce práce, protože málokdo ze zákazníků trvá na podepsání smlouvy o GDPR. Ale naštěstí jsou firmy, jako 3d-tiskni.cz, které vám vždy nabídnou k podepsání smlouvu o GDPR a vy máte právo se ptát, kam všude se vaše údaje dostanou, a to jak soukromá osoba, tak i jako firma. Protože i jako firma máte právo si chránit své údaje a data.

dotazník

Že vám jde z toho hlava kolem? Jednoduchá rada, nekupujte nic přes e-shopy, kde není zmínka o ochraně osobních údajů. Pokud vám volají neznámí dealeři, požadujte vždy informaci, kde přišli k vašemu telefonnímu číslu, a protože jsou hovory nahrávané, jasně a zřetelně požádejte o vymazání z databáze.

Podobné příspěvky