Nespavost u novorozených dětí

Narodilo se Vám miminko, je zdravé a spokojené, ale trápí Vás, že spí málo a krátce a navíc se neustále v noci budí? Pokud dítě nemá hlad, je přebalené a v pokoji není příliš velké horko, potom můžete být klidní. Dětští lékaři mají zkušenost, že děti většinou spí jindy, než rodiče potřebují, a proto se jim zdá, že v noci spí málo.
 
CO ODDÁLÍ PRVNÍ NOČNÍ PROBUZENÍ
Dítě ukládáte ke spánku většinou po sedmé hodině večer. Je pochopitelné, že chcete mít volný večer, ale pokud se chcete vyspat, vyplatí se posunout celý předspánkový rituál s koupelí, posledním jídlem, pochováním a tichém povídáním na pozdější hodinu. Může to být třeba až v půl desáté večer, než Vy sami jdete spát.

Pokud si totiž Vaše miminko naspí přes den pár hodin a potom několik dalších hodin po uložení brzy večer, snadno se probudí potřebou přebalit. Ale někdy je i plenka suchá a hlad také nemá. Chce se totiž pouze bavit a vyžaduje pozornost. Posunutím večerního uložení k spánku tuto banální příčinu nespavosti můžete odstranit nebo alespoň probuzení posunout.
 
CO PATŘÍ K DOBRÉMU SPÁNKU
Dítě by mělo spát samo, i když jsou názory, že může spát i v jedné posteli spolu s matkou. Potom se však mohou i vzájemně budit, zvláště při neklidném spánku některého z nich nebo obou.

Co se doporučuje:
·         v prvních dvou měsících spaní v zavinovačce
·         od 4. měsíce spaní pod lehkou přikrývkou v dupačkách nebo lehkém pyžámku
·         polohu na břiše v noci vynechat, dítě by mohlo vdechnout zvratky
·         bezpečná postel s pevnou ložní plochou
·         nikoliv měkký a objemný polštář, nejlépe však žádný
 
POZOR NA BOLEST
Při nočním probuzení zdravé dítě přebalíme, krátce pochováme, dáme mu napít a nekompromisně znovu uložíme. To však neplatí, probudí-li jej kolika, prořezávání zoubkůnebohorečka. Zpozorníme také, když se náhle probudí s bolestivým pláčem jinak dobře spící dítěa nedá se utišit.

Podobné příspěvky