Které dlaždice do volit koupelny – matné nebo lesklé?

Dlažba na podlahu – matná nebo lesklá?

Vzhledem k výběru obkladů do koupelny se nejčastěji ptáme, jaký povrch glazury bude dobrý nápad pro podlahu. Je lesklá dlažba dobrý nápad? Možná je lepší zvolit matné dlaždice? Obě řešení mají své klady a zápory. Do interiéru přidávají prostornost a elegantní charakter. Na druhé straně mohou být lesklé podlahové dlaždice v každodenním používání méně vhodné než matné dlaždice.
obklad ve sprchovém koutě
Proč? Podlaha vyrobená z lesklých dlaždic, na rozdíl od matné, se může časem „odřít“ na místech, která jsou nejčastěji navštěvována. To však není pravidlem a stává se, že problém nastává také u matných podlahových dlaždic v tmavých barvách. Existují také rozšířené názory, že lesklé dlaždice jsou kluzké.

Je lesklá dlažba pro podlahu bezpečná?

Mnoho lidí se zajímá, zda jsou lesklé dlaždice bezpečné. Stává se, že některé lesklé dlaždice (zejména leštěné kameniny s úplně hladkým povrchem), se stávají velmi kluzkými, když jsou mokré. Takže než se rozhodnete pro konkrétní model lesklých podlahových dlaždic pro koupelnu, stojí za to zkontrolovat, jakou mají třídu odolnosti proti skluzu. V případě podlahové glazury je označena symboly od R9 do R13 – čím vyšší je tento parametr, tím lépe glazura chrání před sklouznutím.
rozbité dlaždice

Kachličky pro malou koupelnu – lesklé nebo matné?

Lesklé dlaždice na podlaze díky schopnosti odrážet sluneční světlo a umělé světlo na jejich lesklém, téměř zrcadlovém povrchu činí interiér koupelny opticky větší. Je matný obklad pro malou koupelnu dobrý nápad? Matné podlahové dlaždice, zejména v kombinaci s matnými povrchovými úpravami stěn, mohou interiér zpříjemnit. V případě velmi malých koupelen, například v bytě, může být tento účinek kontraproduktivní. Místo příjemného interiéru vedoucího k relaxaci se může ukázat, že máme stísněný prostor. Dobrým nápadem je v tomto případě hledat zlatý průměr, například kombinací matných a lesklých dlaždic. Ve velkých prostorných interiérech však budou matné obklady lépe fungovat, takže místnost bude vypadat útulněji.

Obklad do sprchového koutu

Vzhledem k možnosti výskytu stop suchých kapek vody, jakož i skvrn po kosmetice se vyplatí vyhnout se matným tmavým dlaždicím a lesklým dlaždicím jednotné barvy.

Podobné příspěvky